Home Technologie Zarządzanie produkcją, automatyzacja i ich pozytywne efekty

Zarządzanie produkcją, automatyzacja i ich pozytywne efekty

0
615

Dynamiczny rozwój przemysłu i technologii wpłynął na wzrost konkurencyjności wymuszając na producentach poświęcenie szczególnej uwagi jakości produktów. To natomiast stworzyło konieczność poszukiwania rozwiązań, pozwalających na obniżenie kosztów produkcji. Odpowiedzią na powyższe problemy okazało się być zarządzanie produkcją – dzięki niemu możliwe jest ograniczenie pracy ludzi w miejscach szczególnie uciążliwych, za sprawą możliwości, przynajmniej częściowego, zastąpienia ich przez specjalistyczne maszyny i oprogramowanie.

Automatyzacja procesów produkcyjnych systematycznie zyskuje na popularności. Co ciekawe inwestowanie w „dehumanizację” procesów produkcyjnych przestaje być domeną dużych zakładów – po takie rozwiązania coraz częściej sięgają średnie, a nawet relatywnie niewielkie firmy. Dzięki elastyczności jaką odznaczają się systemy zarządzania produkcją nie jest konieczne ich wprowadzanie w całym przedsiębiorstwie – jeżeli zachodzi taka potrzeba można ograniczyć się tylko do części, czy nawet pojedynczego procesu, dostosowując w ten sposób efekt dokładnie do własnych potrzeb i możliwości.

Zastępowanie ludzi maszynami jest wskazane nie tylko tam, gdzie obciążenia generowane dla organizmu człowieka mają na niego wyjątkowo negatywny wpływ – z racji tego, że urządzenia i komputery nie podlegają zmęczeniu warto je wykorzystywać także do realizacji najprostszych, powtarzalnych (a zatem wyjątkowo nużących) zadań oraz tych, wymagających wysokiej precyzji przy zachowaniu dużej szybkości działania. Nie oznacza to jednak, że człowiek zostanie zastąpiony projektowanymi przez siebie urządzeniami – w dalszym ciągu to My jesteśmy najdoskonalszymi maszynami i nic nie wskazuje na to, aby w dającej się przewidzieć przyszłości miało to ulec zmianie.

Komentarze zostały wyłączone

Zobacz jeszcze

Medycyna pracy określa wpływ środowiska w jakim pracujemy na nasze zdrowie

Medycyna pracy w bardzo dużym stopniu stara się określić wpływ nie tylko warunków, ale rów…