Home Sport Rozwój e-sportu

Rozwój e-sportu

0
1,088

W ostatnich latach możemy zaobserwować niezwykle dynamiczny rozwój rynku gier komputerowych. Wiąże się on z ogromnym zainteresowaniem grami komputerowymi jako jedną z form spędzania wolnego czasu, ze wzrostem nakładów finansowych na produkcję gier, z wielkim skokiem technologicznym zarówno w dziedzinie sprzętu, jak i oprogramowania, wreszcie ze zwiększeniem szybkości połączeń i dostępności internetu. Dzięki temu możliwe stało się powstanie i dojrzewanie zjawiska zwanego e-sportem, czyli sportem elektronicznym. Ogólnie rzecz biorąc e-sport polega na graniu w gry komputerowe w kontekście rywalizacji z innymi graczami. Rywalizacja ta ma charakter bardziej rekreacyjny bądź też bardziej wyczynowy.

E-sport podzielony jest na dyscypliny w zależności od gry, która stanowi podstawę rywalizacji. Mimo dość krótkiej historii e-sport ma bogate zaplecze instytucjonalne. E-sportowcy zgrupowani są w rozmaitych ligach, wśród których najbardziej znane to: ClanBase, Cyberathlete Professional League, CyberEvolution, Major League Gaming i wiele innych. Uczestniczą w wielu turniejach na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

W Korei Południowej zawody e-sportowe transmitowane są w ogólnodostępnej telewizji i cieszą się ogromnym zainteresowaniem; dość powiedzieć, że e-sportowcy są tam osobami powszechnie rozpoznawanymi, a wielu z nich żyje z profesjonalnego uprawiania swojej dyscypliny. Dodajmy, że choć polskiemu e-sportowi bardzo daleko do koreańskiego, to i tak rodzimi e-sportowcy odnoszą znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. W obliczu tego nasuwa się pytanie, czy e-sport może być traktowany na równi z już uznanymi dyscyplinami sportowymi. Sami zainteresowani, czyli e-sportowcy, nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Nie jest to jednak pogląd ani obiektywny, ani mocno ugruntowany w refleksji nad podstawami tej aktywności. Dlatego też warto spojrzeć na e-sport z perspektywy współczesnej teorii sportu. Pozwoli to na rozstrzygnięcie problemu, czy e-sport można zaliczyć do sportu, a jeśli tak, to czy i jakie wyniki teorii sportu można odnieść do dziedziny sportu elektronicznego.

Komentarze zostały wyłączone

Zobacz jeszcze

Dla kogo laptop Dell Inspiron 5570?

Chociaż uwielbialiśmy delle “kobyły”, który wychodziły kilka lat temu, wiele s…