Home Różne Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy

0
565

Każdego roku, w ramach specjalnej sekcji, Krakowski Festiwal Filmowy prezentuje najnowsze dokumenty i filmy krótkometrażowe. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu będzie kinematografia Estonii.

W programie głównym sekcji “Fokus na Estonię” znajdzie się 6 pełnometrażowych dokumentów, których kozakami są w większości Estończycy, zaś także nieznane powszechnie losy kraju i jego mieszkańców. W kontekście filmowych opowieści, warto wspomnieć obchodzony w tym roku jubileusz 100 lat niepodległości tego kraju.

Estoński cykl otworzy “Rodeo. Taming a Wild Country” (reż. Raimo Jõerand, Kiur Aarma), z udziałem twórców. To fascynująca historia podróży Estonii w stronę kapitalizmu, poza sowiecką przeszłość. Film utrzymany w sensacyjnym duchu, ukazuje skomplikowane zdarzenie młodych idealistów, którzy niespodziewanie napadli stery w tym nadbałtyckim kraju i sięgają po najmniej przewidywalne sposoby, by zapanować nad ogarniętą chaosem republiką.

Kolejny film o fascynującej podróży, to wypełniony bogatymi archiwaliami “Ahto. Chasing zaś Dream” (reż. Jaanis Valk). Jego bohater, tytułowy Ahto Valter, owo wizjoner przepełniony pragnieniem zrealizowania swojego najogromniejszego marzenia – nienadmorskiej podróży dookoła świata. W pełnej przygód, trwającej ponad półtora roku wyprawie towarzyszy mu paręnaście barwnych postaci na czele z jego żoną i kilkumiesięcznym synem.

W podróż życia wyrusza też, 18-niegorący buddyjski mnich, bohater filmu “Tashi Delek!” Przemierzając Himalaje w procedurze do swojej rodzinnej wioski, usiłuje podjąć decyzję, czy pozostać w klasztorze i wieść bezpieczne choć oparte na dyscyplinie życie, czy oddać się urodziwym choć nieprzewidywalnym atrakcjom świata zewnętrznego.

Niewątpliwą atrakcją Festiwalu będzie autorski program estońskiej animacji przygotowany przez mistrza, laureata nagrody Smoka Smoków z 2015 roku, Priita Pärna, który przybędzie osobiście do Krakowa.

Komentarze zostały wyłączone

Zobacz jeszcze

Medycyna pracy określa wpływ środowiska w jakim pracujemy na nasze zdrowie

Medycyna pracy w bardzo dużym stopniu stara się określić wpływ nie tylko warunków, ale rów…