Wpływ alkoholu na zdrowie

Wpływ alkoholu na zdrowie to temat bardzo kontrowersyjny w dzisiejszych czasach. Pierwsze przeprowadzone badania oceniające wpływ picia alkoholu na ryzyko wystąpienia chorób serca przeprowadzono, kiedy to stwierdzono jednoznacznie negatywny wpływ alkoholu. Z biegiem lat przybywało nowych badań, na podstawie których zaczęto podważać tezę, jakoby miał on bezsprzecznie zwiększać zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Okazuje się, że wpływ etanolu jest skorelowany z dawką, a także z częstotliwością spożywania. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich jednostek chorobowych. Dzisiaj wiemy, że picie alkoholu nie jest wskazane w rodzinach alkoholików, niezależnie od spożytej ilości. Może to powodować bardzo negatywne skutki psychologiczne, z czasem uzależnienie, a w ostateczności nawet śmierć.

Spożywanie etanolu zwiększa ryzyko arytmii, kardiomiopatii oraz nowotworów sutka, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Wpływa również toksycznie na wątrobę i układ nerwowy. W przypadku spożywania dużych dawek, podwyższa ryzyko choroby wieńcowej, cukrzycy, nadciśnienia, zastoinowej choroby serca, wylewu, demencji oraz innych przyczyn śmierci. Natomiast przy małych i umiarkowanych ilościach może się wiązać z właściwościami protekcyjnymi.

Jednoznacznie stwierdzono, że skutki spożywania alkoholu zależą od dawki. Większość badań dowodzi, że negatywne efekty nie rosną liniowo wraz ze spożywaną ilością, ale że jest to zależność kształtna w przypadku wylewu, demencji, cukrzycy, zawału serca oraz innych. Wynika z tego, że osoby spożywające umiarkowane dawki alkoholu są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne, a także demencję. Ponadto, jest to związane z ogólną redukcją umieralności o 18%, jak wynika z badań obejmujących ponad 1 mln badanych osób. Warto jednak zapamiętać, że spożywanie większej ilości alkoholu przynosi jedynie odwrotne skutki.

Previous post Rozwój e-sportu
Next post Branża motoryzacyjna ma się dobrze