Home Zdrowie Wpływ alkoholu na zdrowie

Wpływ alkoholu na zdrowie

0
479

Wpływ alkoholu na zdrowie to temat bardzo kontrowersyjny w dzisiejszych czasach. Pierwsze przeprowadzone badania oceniające wpływ picia alkoholu na ryzyko wystąpienia chorób serca przeprowadzono, kiedy to stwierdzono jednoznacznie negatywny wpływ alkoholu. Z biegiem lat przybywało nowych badań, na podstawie których zaczęto podważać tezę, jakoby miał on bezsprzecznie zwiększać zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Okazuje się, że wpływ etanolu jest skorelowany z dawką, a także z częstotliwością spożywania. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich jednostek chorobowych. Dzisiaj wiemy, że picie alkoholu nie jest wskazane w rodzinach alkoholików, niezależnie od spożytej ilości. Może to powodować bardzo negatywne skutki psychologiczne, z czasem uzależnienie, a w ostateczności nawet śmierć.

Spożywanie etanolu zwiększa ryzyko arytmii, kardiomiopatii oraz nowotworów sutka, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Wpływa również toksycznie na wątrobę i układ nerwowy. W przypadku spożywania dużych dawek, podwyższa ryzyko choroby wieńcowej, cukrzycy, nadciśnienia, zastoinowej choroby serca, wylewu, demencji oraz innych przyczyn śmierci. Natomiast przy małych i umiarkowanych ilościach może się wiązać z właściwościami protekcyjnymi.

Jednoznacznie stwierdzono, że skutki spożywania alkoholu zależą od dawki. Większość badań dowodzi, że negatywne efekty nie rosną liniowo wraz ze spożywaną ilością, ale że jest to zależność kształtna w przypadku wylewu, demencji, cukrzycy, zawału serca oraz innych. Wynika z tego, że osoby spożywające umiarkowane dawki alkoholu są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne, a także demencję. Ponadto, jest to związane z ogólną redukcją umieralności o 18%, jak wynika z badań obejmujących ponad 1 mln badanych osób. Warto jednak zapamiętać, że spożywanie większej ilości alkoholu przynosi jedynie odwrotne skutki.

Komentarze zostały wyłączone

Zobacz jeszcze

Branża budowlana prężnie się rozwija

Branża budowlana jest obecnie prężnie rozwijającą się branżą, o czym nikogo zapewne nie tr…