Home Różne Budowa domu – od czego zacząć?

Budowa domu – od czego zacząć?

0
379

Według wielu budowa domu to nieopłacalna studnia bez dna, a dla innych to spełnienie marzeń i wizja, która skłania do wielu wyrzeczeń i warta jest każdej ceny. Jak zacząć i na co zwrócić uwagę, przymierzając się do budowy domu?

Ile faktycznie kosztuje nas wykończenie i budowa domu? Zakup działki budowlanej oraz zamknięcie stanu surowego drastycznie uszczuplą budżet przeznaczony na budowę. Jednak dopiero gdy prace rozpoczną się przy wykończeniu wnętrza, przekonamy się, że posiadanie swojego domu to niekończący się wydatek. Zakup poszczególnych materiałów nie będzie kosztował nas zbyt wiele, jednak to tylko iluzja. Sumując każdy najmniejszy koszt jaki ponosimy na zakupach, dowiemy się jak wiele środków finansowych nam to pochłania. Jakie będą wydatki związane z doprowadzeniem domu do stanu gotowego do zamieszkania zależy tylko od nas. Często sama aranżacja wnętrza pochłania dużo więcej pieniędzy, niż planowaliśmy na wstępie inwestycji. Budując dom każdy pragnie, by służył nam przez lata, dlatego warto używać trwałych, solidnych i estetycznych materiałów budowlanych i wykończeniowych, aby uniknąć ciągłych awarii. Obecnie na rynku warto zwrócić uwagę na niezwykle wytrzymałe płyty fibrobetonowe.

Podejmując się budowy domu, należy również wiedzieć już na wstępie, w jaki sposób zostanie ona sfinansowana. Ogólny zarys wydatków dobrze jest stworzyć już na etapie projektowania. Łatwiej nam będzie rozplanować budowę i wydatki z nią związane. Gdy nie bierzemy pod uwagę kosztów związanych z wykończeniem, uznając je za mniej ważne i niewielkie, może okazać się, że finalnie zabraknie nam funduszy i plany o przeprowadzce drastycznie przeciągną się w czasie. Szczegóły aranżacji wnętrza budynku, tj. kolory ścian, tynki dekoracyjne, wzór płytek w kuchni i łazience zależą od indywidualnych upodobań i można takie decyzje podjąć na końcu prac. Jednak sam fakt, że owe farby czy płytki należy kupić warto zaznaczyć w kosztorysie. Dodam dla przykładu, warto o tym pamiętać, że wykończenie łazienki to nie tylko zakup płytek. Na koszty z tym związane wlicza się zakup kleju do płytek, fugi, armatury i baterii łazienkowych, oświetlenia i elementów dekoracyjnych.

Wszelkie plany i kosztorysy możemy stworzyć sami jednak nie oszukujmy się – jeśli nie jesteśmy zawodowo związani z branżą budowlaną- inni zrobią to lepiej. Na rynku istnieje wiele podmiotów gospodarczych oferujących szeroki wachlarz usług budowlanych wraz z projektami wykończenia wnętrz. Pierwszym naszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć to zapoznanie się z tymi firmami i analiza ich ofert. Dopiero wówczas podejmiemy świadomą decyzję z usług której firmy skorzystamy. Przy wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również na jakość wykonania. Jeśli to możliwe można znaleźć klientów, którzy korzystali z usług interesujących nas firm i skontaktować się z nimi. Przekażą nam zapewne takie informacje, jakich nie znajdziemy na stronie internetowej, ani tym bardziej nie dowiemy się z ust przedstawicieli konkretnych podmiotów. Opinie poprzednich zleceniodawców naświetlą nam , w jaki sposób nasi ewentualni kontrahenci wywiązywali się dotychczas z powierzonych im prac. Budowa i wykończenie nieruchomości jest czynnością niezwykle czasochłonną, ale chcąc w przyszłości spokojnie i bezpiecznie spędzać czas we własnym domu, warto poświęcić więcej czasu na plany i różnego rodzaju decyzje zanim rozpocznie się budowę.

Komentarze zostały wyłączone

Zobacz jeszcze

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność w biznesie przejawia się na wiele sposobów. Obecnie najwięcej f…